Activitati

Activitati in comunitate

Principalele activitati pe care Biserica Sf. M. Mc. Ecaterina le desfasoara in Parohia Belu Pieptanari, pe langa slujbele religioase randuite in mod obisnuit in timpul saptamanii si la sarbatori, se numara si alte ocazii – periodice sau punctuale – in care preotii bisericii noastre sunt alaturi de credinciosi:

– oficierea slujbei de inceput de an scolar la unitati de invatamant din raza parohiei;
– aniversarea Hramului Bisericii Sf.M.Mc.Ecaterina, cu impartirea de daruri in randul enoriasilor aflati in nevoie;
– procesiuni la unele sarbatori imparatesti;
– actiuni caritabile;
– inaugurarea unor edificii civile sau publice;
– activitati de cateheza etc.

Vedeti imagini reprezentative in sectiunea FOTO.

**********************************

Recital inchinat Centenarului Marii Uniri

In seria activitatilor dedicate Centenarului Marii Uniri, un grup de 5 tineri din Parohia Belu Pieptanari, coordonati de Dascalu Mihai, a sustinut un recital de cantari istorice, pricesne si poezii, dedicat eroilor neamului din Primul Razboi Mondial. Peste 250 de credinciosi aflati in Biserica Sfanta Ecaterina au primit evenimentul cu mare emotie si sentimente de mandrie nationala, la finalul Sfintei Liturghii oficiate cu prilejul pomenirii Sfintei Cuvioase Parascheva, in 14 octombrie 2018.

***********************************

Actiune caritabila pentru nevoiasi

In prima duminica a Postului Nasterii Domnului, 18 noiembrie 2018, Biserica Sfanta Ecaterina a gazduit o prima actiune caritabila care da tonul unei suite de astfel de activitati, initiate de dl. Valentin Adrian Iliescu (ALDE).
Prin bunavointa sa si a colegilor sai, peste 50 de enoriasi din familii cu posibilitati materiale restranse, pensionari si copii au primit o masa calda. Dupa binecuvantarea bucatelor de catre preotul paroh, participantii s-au bucurat de mancarurile preparate de cateva doamne din parohia noastra. Ingredientele au fost puse la dispozitie de dl Valentin Adrian Iliescu, care a tinut sa ii serveasca personal pe participanti, in spiritul ospitalitatii romanesti.
Asa cum domnia sa a declarat cu acest prilej, nu doar in anul Centenarului, ci in orice moment, suntem chemati sa ne amintim de cei mai nevoiasi decat noi si sa pastram vie credinta crestina si unitatea Romaniei.

Actualizare:
Si in duminica Hramului Sfanta Ecaterina al Bisericii noastre, pe 25 noiembrie 2018, a fost organizata inca o masa caritabila. Aceasta a fost posibila tot prin initiativa si contributia dlui Valentin Adrian Iliescu (ALDE). Participantii s-au rugat la inceputul mesei, multumind Domnului pentru tihna slujbelor prilejuite de hram si primind binecuvantarea bucatelor de post. Dl. Iliescu a precizat ca activitatile caritabile vor continua cu proiecte si mai ambitioase, in folosul comunitatii ortodoxe din parohie.