Istoric

PAROHIA BELU PIEPTANARI –
Biserica Sfanta Mare Mucenita Ecaterina

Parohia Belu Pieptanari ortodoxa este situata in partea de sud a orasului Bucuresti, intre Bulevardul Pieptanari si Sos. Giurgiului, fosta intreprindere Autobuzul, str. Verigei si strazile dinspre str. Toporasi pana str. Vlad Voda.

Ca unitate parohiala, a luat fiinta in anul 1937, prin separarea de Parohia Progresul, care avea o mica bisericuta pe str. Sura Mare, ulterior demolata.
Actuala biserica a fost construita in anul 1943, in str. Ostrovului nr.11, prin contributia enoriasilor si a altor oameni de bine; la ridicarea ei s-a folosit caramida provenita din demolarea fostei Hale de Peste din str. Lanariei, donata de Primaria Sectorului 3 Albastru (cum se numea la vremea aceea autoritatea locala).
Biserica a fost construita sub forma de nava, initial fara turla, deoarece se preconiza ridicarea altui lacas de cult.
Tarnosirea bisericii Parohiei Belu Pieptanari a fost realizata in acelasi an, la data de 19 decembrie 1943, de catre P.S. Anastasie Dinca, vicar patriarhal. Hramul Bisericii – Sfanta Mare Mucenita Ecaterina – este praznuit in fiecare an la 25 noiembrie: acest hram a fost ales din pretuire fata de viata si virtutile sfintei mari mucenite, precum si din recunostinta si in amintirea doamnei Ecaterina Bogdanescu, care impreuna cu sora sa Maria Lascu, au donat terenul pe care s-a ridicat biserica pentru Mahalaua Belu.
In anii urmatori, a fost construita clopotnita, s-a imprejmuit curtea bisericii cu gard din zid si fier forjat si s-a zidit o magazie. Aceasta magazie s-a daramat la cutremurul din 1977, ulterior rezidindu-se pe vechea temelie o camera mortuara si o mica magazie noua. Interiorul Bisericii Sf. M. Mc. Ecaterina a ramas nepictat pana in anul 1981, cand au inceput lucrarile de pictura in ulei, executate de pictorul Gheorghe Busuioc si ucenicul sau, Paltineanu Teodor, si finalizate in 1983.
Odata cu venirea in anul 2004 a preotului paroh Mihai Gheorghe si a preotului co-slujitor Radita Ionel, pe langa alte imbunatatiri, a inceput o noua etapa de amenajare si consolidare a Bisericii Sf. M. Mc. Ecaterina. Intre anii 2007 si 2011, partea din fata, tinda, a fost daramata, rezidindu-se fata bisericii cu turla.
Puteti vedea imagini din timpul acestei etape a istoricului in pagina FOTO – Lucrari de renovare.
Tot in aceasta perioada s-a inceput restaurarea picturii de catre acelasi pictor Paltineanu Teodor, iar noua tinda a fost pictata de Horju Mihail. Din anul 2005, Biserica Sf. M. Mc. Ecaterina a fost inzestrata cu centrala termica, iar din 2007 si cu apa curenta. Credinciosii Parohiei Belu Pieptanari beneficiaza astfel de conditii optime de climat si curatenie, pentru participarea lor la slujbele religioase oficiate in Sfanta Biserica.
De asemenea, in anul 2011, a fost reamenajata camera mortuara in totalitate, iar in 2012 magazia existenta a fost renovata dandu-i-se alta destinatie, aceea de Cancelarie parohiala.
In 2014, in curtea Bisericii Sf. M. Mc. Ecaterina s-a ridicat si un lumanarar din zid. De mentionat ca toate aceste lucrari au fost facute prin contributia unor enoriasi, cu deosebire familia Tone, familia Smarandoiu, familia Teodorescu Paul si, nu in ultimul rand, cu ajutorul Primariei Sectorului 5, in perioada Primarului Marian Vanghelie.
Pe langa obiectele de cult si cele doua clopote, din data de 01 ianuarie 2015, prin stradania preotului paroh Mihai Gheorghe si cu cheltuiala exclusiva a familiei Maria, Ana Maria si Gheorghe Tone, Biserica Sf. M. Mc. Ecaterina a fost binecuvantata si cu o racla cu particica din moastele Sfintei Ecaterina, ocrotitoarea lacasului de cult, asezate pe o axionita in partea dreapta, la intrarea in Sfantul Altar.

Din 2016, biserica are si 48 de strane din lemn sculptat, realizate prin contributia unor credinciosi, iar vechea podea de lemn a bisericii a fost inlocuita cu granit.
In 2017, curtea Bisericii Sfanta Ecaterina a fost pavata cu granit si sunt in plan diverse alte actiuni de infrumusetare a lacasului nostru de cult.
De-a lungul celor aproape opt decenii de existenta a sa, Biserica Sf. M. Mc. Ecaterina din Parohia Belu Pieptanari a avut drept preoti slujitori pe: Petreanu Gheorghe – ctitor, Voinescu Nicolae, Grosu Nicolae, Costache Teodor, Georgescu Ilie, Mihailescu Ilie, iar in prezent Mihai Gheorghe – preot paroh, impreuna cu Radita Ionel – preot co-slujitor.