Doneaza!

Alaturati-va binefacatorilor Bisericii Sfanta Ecaterina – donati oricand si orice suma puteti (inclusiv prin Formular 230). Sprijiniti, chiar si de la distanta, activitatea filantropica si curenta a bisericii Parohiei Belu Pieptanari! Acum, e nevoie mai mult ca oricand. Multi varstnici singuri, familii cu multi copii si oameni saraci din parohia noastra sunt afectati, someri sau izolati din cauza crizei economice. Continuati cu fapte bune si ajutati-va semenii, chiar si de la distanta!

Modul in care fondurile donate de credinciosi au contribuit la modernizari treptate ale Bisericii Sfanta Ecaterina il puteti vedea vizitand acest sfant lacas bucurestean sau citind pagina ISTORIC. Contributiile dvs. ajuta si activitatile bisericii prin care se impart credinciosilor nevoiasi din parohie alimente si diverse ajutoare, in actiuni sociale sau la sarbatori. Detalii in pagina ACTIVITATI.

Doneaza pentru Biserica Sfanta Ecaterina!
Datele de identificare fiscala ale Parohiei noastre sunt:

PAROHIA BELU PIEPTANARI
C.U.I.: 12105434, IBAN: RO13RNCB0075035230760001 – BCR Unirii sector 4

* * * SI / SAU:
Directioneaza pana la 3,5% din impozitul pe venitul tau deja platit la Stat pe anul 2023 – alege Parohia Belu Pieptanari! Completeaza Formular 230).

Dumneavoastra decideti ca, din impozitul pe venitul dvs.pe anul anterior, pe care Statul deja vi l-a retinut, sa directionati pana la 3,5% catre o entitate non-profit sau unitate de cult. Codul Fiscal va permite acest lucru. Este dreptul dvs. si suma face deja parte din bugetul de stat. Acest gest al dumneavoastra:
– nu va costa ceva in plus
– nu este o sponsorizare sau donatie
– nu necesita alt efort decat completarea si trimiterea unui formular la ANAF

Cum procedati?

– Daca sunteti salariat sau pensionar: completati Formular 230
– Termenul-limita de depunere a formularelor: 25 mai 2024.
– Fie trimiteti prin posta, fie depuneti personal Formularul 230 la administratia financiara de care apartineti (vedeti adrese utile aici).
– Formularele tipizate se pot solicita si la biserica.
Datele de identificare ale parohiei noastre sunt mentionate mai sus si sunt deja pre-completate in formular (vezi paragraful II. 2. Sustinerea unei entitati nonprofit/unitati de cult).

Cererea se completează de catre persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor, pensii (mai mari de 2.000 lei/luna), activitati independente / activitati agricole impuse pe baza de norma de venit, activitati independente realizate in baza contractelor de activitate sportiva pentru care impozitul se retine la sursa, drepturi de proprietate intelectuala, altele decat cele pentru care venitul net se determina in sistem real, cedarea folosintei bunurilor pentru care venitul net se determina pe baza cotelor forfetare de cheltuieli sau pe baza normelor de venit.

Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va miluiasca!
Multumim pentru sprijinul din anii anteriori si de anul acesta!